Tutaj jesteś: OBSZAR UJŚCIA BARYCZY » Opis obszaru Ujścia Baryczy » Wtorek, 19 marzec Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Opis obszaru Ujścia Baryczy

Obszar Ujścia Baryczy obejmuje 3 gminy województwa dolnośląskiego wchodzące jednocześnie w skład powiatu górowskiego – Góra, Niechlów oraz Wąsosz. Teren ten położony jest w północnej części województwa dolnośląskiego. Graniczy od północy i północnego – wschodu z gminami z powiatu leszczyńskiego i rawickiego, które należą do województwa wielkopolskiego. Od południowego wschodu graniczy z gminami powiatu trzebnickiego (Żmigród i Prusice). Od południa z gminą Jemielno, która również wchodzi w skład powiatu górowskiego. Od południowego zachodu z gminami z powiatu lubińskiego (Rudna) a od zachodu z gminą Głogów i Pęcław z powiatów głogowskiego i gminą Szlichtyngowa leżącą w powiecie wschowskim województwie lubuskim. Wszystkie gminy należą do zlewni rzeki Baryczy prawostronnego dopływu rzeki Odry.
Najdalej wysunięta na północ jest gmina Góra, a na południe gmina Wąsosz. Najbardziej na zachód położona jest gmina Niechlów a na wschód gmina Wąsosz. Administracyjnie gminy z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju należą do powiatu górowskiego.

Powierzchnia obszaru Ujścia Baryczy wynosi 614,35 km2. Teren ten zamieszkuje (wg danych z 31 grudnia 2006 r. osób zameldowanych na pobyt stały) 33 701 mieszkańców, z czego 15 392 (45% mieszkańców obszaru) to mieszkańcy miasta a 18 309 (55% mieszkańców obszaru) to mieszkańcy wsi. Na 1 km2 przypada 54,8 mieszkańców.