AKTUALNOŚCI
2012-09-10
Dożynki Parafialne w Osetnie
W dniu 09-09-2012 r. w Parafii pw. św. Michała Archanioła w Osetnie miała miejsce doniosła uroczystość – Dożynki parafialne połączone z wystawą fotograficzną pt.: Piękno odzyskane, poświęconą remontowi kościoła parafialnego.
W roku 2011 Parafia wnioskowała w LGD o dofinansowanie 3 projektów w obrębie działań Odnowa i rozwój wsi oraz Małe projekty, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Wszystkie wnioski przeszły pozytywnie weryfikację na poziomie Stowarzyszenia i zostały przekazane do UMWD we Wrocławiu celem zawarcia umowy na realizację zadań.
Prace remontowo konserwatorskie, które były przedmiotem projektów zostały już zakończone. Stowarzyszenie LGD Ujście Baryczy wraz z proboszczem Parafii, ks. Tomaszem Czabatorem, podjęło decyzję o zorganizowaniu wystawy fotograficznej poświęconej efektom remontu zabytkowego kościoła. Autorzy zdjęć – Agata Jankowska- Michalska, Jolanta Wrotkowska i Krzysztof Cieślicki starali się dotrzeć oddać piękno, prawdopodobnie najstarszego, ceglanego kościoła średniowiecznego na Dolnym Śląsku. Prace fotograficzne obejmowały stan kościoła przed, w trakcie i po remoncie, bogate wnętrze kościoła – witraże, epitafia, wyposażenie, poddasze z więźbą dachową, otoczenie kościoła oraz kaplice przedpogrzebową. Nad merytoryczną treścią wystawy czuwał wykonawca robót i kierownik budowy - inż. Zbigniew Mikoluk, który dzielił się z autorami zdjęć bardzo obszerną wiedzą na temat remontowanego obiektu.
Bezpośrednio po Mszy św. dożynkowej, uczestniczy mogli zapoznać się z efektami prac - sztalugi ze zdjęciami zostały rozłożone na placu przykościelnym. Niektórzy z niedowierzaniem przyglądali się efektom szeroko zakrojonych prac, nie pamiętali już swojej świątyni w stanie sprzed remontu, którego efekt jest w istocie imponujący.
Zamysłem organizacji wystawy oprócz chęci zapoznania mieszkańców Osetna i okolic z efektami prac konserwatorsko-remontowych była promocja działań Stowarzyszenia LGD Ujście Baryczy, zapoznanie mieszkańców obszaru działania LGD z zadaniami Stowarzyszenia w kwestii promocji regionu, aktywizacji mieszkańców, edukacji i wspólnego działania na rzecz rozwoju „małej ojczyzny”
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji zadania, przede wszystkim
ks.Tomaszowi, który dzielni znosi nasze pomysły i , co więcej, angażuje się w ich realizację; p. Zbyszkowi Mikolukowi, który poświęcał nam wolny czas i dzielił się cenną wiedzą; p. Ani Demkowicz, która była motorem organizacji dożynek; p.Ewie, która zawsze służyła pomocą i wszystkim pozostałym osobom, które nas wspierały.